Ето и програмата на фестивала за средновековен бит и култура „Дни на предците – Плиска 2018“

Седмото поредно издание на „ДНИ НА ПРЕДЦИТЕ – ПЛИСКА 2018” – събор-фестивал на средновековния бит и култура, ще се проведе в периода от 1 до 3 юни, информират от музея в Шумен. Денят за демонстрации е 2 юни с програма от 11.00 до 17.00 часа, когато входът за посетителите ще бъде намален на 3 лв. за възрастни и 1 лв. за ученици.

Фестивалът се провежда в Националния историко-археологически резерват „Плиска“ и включва изяви на клубове за исторически възстановки, конни клубове, реконструктори, изпълнители на автентичен и старовремски фолклор, майстори на старинни занаяти от страната и чужбина. Целта е всички те да покажат бита и традициите на старите българи и сродни нам култури от ранното и късно средновековие.

Акценти на събитието са воински умения и бойни практики, възпроизведени от гърба на коня и в пеши битки, конна езда и използването ѝ при пресъздаването на различни исторически периоди, както и използването на конете в наши дни.

 

Програма:

– 1 юни 2018 г. от 11.00 до 17.00 часа – лагерен живот – бит и култура през средновековието, вход за публиката и разглеждане на лагерите, представящи различни периоди от средновековния живот на нашите предци, занимания на участниците с публиката, свободни тренировки и демонстрации;

– 2 юни 2018 г. – ДЕН ЗА ДЕМОНСТРАЦИИ:

– от 09.00 часа – Вход за публиката и разглеждане лагерите на участниците;

– от 11.00 часа – Официално откриване и представяне на участниците;

– до 17.00 часа – Демонстрации и състезания – конни и бойни демонстрации, стрелба с лък, средновековни занаяти, бит и култура, средновековна храна и напитки.

– от 14.30 часа – Отворен турнир по стрелба с лък – ДНИ НА ПРЕДЦИТЕ – ПЛИСКА 2018.

– 3 юни 2018 г. от 9.00 до 12.00 часа – вход за публиката и разглеждане на лагерите, след 12.00 часа събиране на лагерите и отпътуване на участниците.

Участници:

  1. „Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции – Авитохол“ град Варна – бит и традиции на българите от ранното средновековие, поселение от юрти, въоръжение, снаряжение, ковачница, плъстене на килими от вълна, приготвяне на храна, коне и конни традиции, демонстрации на бойни умения от кон;
  2. Конна база „Борисови“ от село Любен Каравелово, обл. Варна – конни демонстрации и приемственост на конните традиции;
  3. Школа по конна езда „Мадарски конник“ от град София – Димитър Труканов – бойни демонстрации от гърба на коня – сабя, копие, бич, стрелба с лък, двубои с пеши воини;
  4. Школа по традиционна стрелба с лък „Живата стрела – стрелба с лък от кон – България“ /Living Arrow Horseback Archery- Bulgaria/ – демонстрация н стрелба с лък от кон и от земя, бърза и точна стрелба, дъжд от стрели;
  5. Нина Янкова и група „Сива“ от град Стара Загора – бойни умения от кон, стрелба с лък от земя и от гърба на коня;
  6. Крум Япулов от гр.София – конни каскади и джигитовка;
  7. Клуб по конен спорт „Ангард“ – Добрич – приемственост на конните традиции в спорта, прескоци.
  8. Бойчо Колев и Полина Скобелева от град София – конна езда и прескоци с коне;
  9. „Клуб за средновековни военни изкуства – Ратина“ град Сливен – българите през ранното средновековие, стрелба с лък и бойни умения на средновековната армия;
  10. Екип на крепост „Туида“, град Сливен – обучение на грабливи птици и бойни умения с лък;
  11. Сдружение „Верени“ от град София – средновековната армия, боен строй и бойни демонстрации, фулконтакт фехтовка;
  12. Наемна дружина „Барадж“ от град Пазарджик – средновековната армия, боен строй и бойни демонстрации, фулконтакт фехтовка;
  13. Родолюбив комитет „Крум Страшний” и Военен клуб град Шумен – военни традиции на ромеите, дългогодишни наши съседи и противници на бойното поле, полеви лагер на ромейски катафракт и дружината му;
  14. Сдружение „Дукс Антика“ от Свищов – ромеите през ранното средновековие, бит и традиции, боен строй и бойни демонстрации, средновековна грънчарска работилница;
  15. Сдружение „Вълкашин“ от град София –средновековните българи, бойни умения и демонстрации по боравене с оръжия и схватки;
  16. Сдружение „Багачин“ от град Лом – ранните българи кутригури, поселници в северозападна България, федерати на Източната римска империя;
  17. Arvay Miska Szabad Baranta-Felfold – Арвай Мишка Сабад – Баранта, Фелфьолд – Словакия – средновековния живот, бит и традиции, бойни демонстрации и приготвяне на храна;
  18. Национално дружество „Традиция” – регионален клон град Шумен – ранното средновековие по нашите земи;
  19. Национално дружество „Традиция” – регионален клон град Велико Търново – късното средновековие по нашите земи;
  20. Патриотичен клуб „Възраждане” град Търговище – българите от късното средновековие;
  21. СНЦ „Крумъ Страшний“ от град Шумен – каменоделство и занаяти през късното средновековие;
  22. Йордан Сивков и „Наследство на номадските цивилизации“ от град Добрич – ранните българи и преселението им отсам Дунава;
  23. Калина Атанасова и Александър Минчев от град Варна – късното българско средновековие, средновековен павилион;
  24. Петя Крушева от град Пловдив – средновековна храна, презентации и дегустация;
  25. Иван Рендаков от град Пловдив – средновековни накити и бижута;
  26. Любомир Милинов от град София – средновековна медовина;
  27. Надежда Николова от град Шумен – средновековни костюми и накити;
  28. Христилина Христова от Шумен – плъстене и изделия от плъстена вълна;
  29. Петър Петров – Петроний от град Варна – монетосечене;
  30. Емил Маринов от град Шумен – металопластика;
  31. Ивайло Енев от град Русе – средновековно въоръжение – студено коване;
  32. Пенко Цанков от град Варна – средновековни занаяти;
  33. Виктория Денева и Денислав Денев от град Силистра – дърворезба и ножарство;
  34. Ценко Здравков от град Шумен – дървообработка;
  35. Танцов ансамбъл при Народно читалище град Плиска;
  36. Танцов ансамбъл при Народно читалище „Христо Ботев” град Нови Пазар;
  37. Гайдари при Народно читалище „Христо Ботев” град Нови Пазар.

Подобни

Leave a Comment

eleven + 14 =