Шуменските баскетболисти победиха Академик София с 85:68

БК Шумен записа важна победа в първия квалификационен мач за попадане в Първата шестица на А група. Нашите момчета се наложиха над гостуващия Академик София с 85:68, благодарение на страхотна игра в защита. Срещата реванш е след седмица и ако шуменци спечелят или загубят, но с по-малко от 17 точки, то те ще се класират сред шестте най-добри в групата. Двубоят започна нервно за нашия отбор, който направи няколко неточни стрелби и технически грешки в първите минути.

Гостите от Академик се възползваха и след кошове на Димитров и Мандалски поведоха с 9:3. Звонко Папак реагира и веднага поиска тайм-аут, след който шуменци заиграха по-добре. Кирилов и Андрей Иванов отбелязаха и намалиха преднината до 3 точки.

Последваха нови неуспешни атаки за Шумен, но и гостите реализираха само два наказателни чрез Чернокожев. Тройка на Андрей Иванов и нова успешна стрелба на Кирилов изравниха резултата 11:11 при оставащи 4 минути до края на първата четвърт. Чернокожев си изпроси нови два наказателни, за да изведе отново „академиците“ напред, но капитанът на Шумен – Янков, отговори с фаул и кош и изведе Шумен напред с точка. До края на частта двата тима си отбелязаха по още няколко коша, но гостите все пак успяха да завършат тази четвърт по-добре и съкратиха преднината ни до само 3 точки – 21:18.

Втората четвърт започна с тройка на Лазаров за гостите, но в ответната атака Антон Диков я върна. Съперниците играеха нервно в тези минути, знаейки важността на този мач, логично, редуваха се пропуски и грешки, като точките идваха предимно от наказателната линия. Нова тройка за Шумен на Диков спря серията от неуспешни атаки. След него Андрей Иванов се разписа под коша на гостите, а Серафимов добави 1 точка от наказателен. При оставащи 4 минути до края и 9 точки преднина за Шумен, гостите направиха хубава комбинация, която остави Мирчев сам под шуменския кош, но Андрей Иванов реагира бързо и отказа стрелбата със зрелищен чадър. В последвалата бърза атака Антон Диков изнесе топката в предно поле, подаде на връхлитащия Андрей, който мощно заби в коша на гостите и вдигна на крака пълните трибуни на зала „Младост“.

Това сякаш даде криле на нашия тим и до края на полувремето шуменци играеха чудесно в защита, а в нападение Диков и Кирилов на два пъти бяха точни и Шумен се оттегли с 14 точки преднина – 47:33. Академик София започна второто полувреме с два поредни коша за по-малко от минута и показа, че няма да се предаде. Андрей Иванов се нагърби с лидерската роля в тези минути, той на два пъти отбеляза за Шумен, а преднината ни се върна на 14 точки.

Академик направи поредица от хубави защити, от друга страна в нападение, наказателен на Лазаров и успешен пробив на Иванов стопиха преднината на Шумен до 11 точки. Съперниците си размениха по няколко успешни нападения в следващите две минути и разликата се задържаше 11 точки в полза на Шумен. В тези последни минути на третата част, Шумен реши, че е време да покаже най-добрата си игра. Последователно Янков и Серафимов бяха точни от тройката, Димитър Радев отбеляза след хубава комбинация, а в самия край отново той бе точен, този път от тройката и изведе Шумен със 17 точки – 70:53. Последната четвърт започна отново с кош за гостите, които върнаха две точки чрез Иванов, но хубав пробив на Кирилов възстанови преднината ни.

Дамянов отбеляза нови две за Академик, но отново Кирилов бе острието на Шумен в атака и златисто-зелените успяваха да задържат аванса си в началото на последната част. Бе ред на Антон Диков да се разиграе и след успешни пробив и стрелба от тройката, Шумен поведе с 21 точки. До края на мача двата отбора се опитаха да се оттеглят с максимално приемлив резултат преди реванша и хвърлиха сили в нападение, но усилията им стигнаха до размяната на няколко успешни атаки и в крайна сметка Шумен спечели със 17 точки – 85:68. Най-полезен за Шумен в тази среща бе Андрей Иванов. Центърът на златисто-зелените отбеляза 18 точки, хвана 16 борби, а също добави 2 асистенции и 2 чадъра. Янко Янков също бе на изключително ниво. Капитанът на Шумен е участвал в много такива решаващи двубои и е наясно, какво е необходимо за успеха.

Лидерът на нашия тим записа трипъл-дабъл с 13 точки, 10 борби и 10 асистенции. Антон Диков пък бе точен за 21 точки, хвана 9 борби и подаде 5 завършващи паса. Младият гард на Шумен Виктор Серафимов също игра на изключително ниво и бе на косъм от трипъл-дабъла. Освен 10 точки, той хвана 9 борби и подаде 10 завършващи паса към своите съотборници. Реваншът с Академик е следващата седмица в Правец.